51. SESJA NAUKOWA „„MUZYKA ORATORYJNA I KANTATOWA W ASPEKCIE PRAKTYKI WYKONAWCZEJ”

WROCŁAW, 2 WRZEŚNIA 2024          KIEROWNIK NAUKOWY SESJI: DR HAB. OLGA KSENICZ

Imprezą towarzyszącą Międzynarodowemu Festiwalowi Wratislavia Cantans jest niemal od początku (już ponad pół wieku!) sesja naukowa poświęcona muzyce oratoryjnej i kantatowej. To nader ważne wydarzenie pozwala na harmonijne łączenie dokonań artystycznych z naukowymi.
Teoretycy, muzykolodzy, pedagodzy i artyści dzielą się swymi przemyśleniami i odkryciami z zakresu historii, praktyk wykonawczych, analizy i wielu innych dziedzin; niektóre z wystąpień dotyczą pokrewnych tematów.

Organizatorem tych działań naukowych jest Katedra Wokalistyki Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego (AMKL) oraz Polskie Stowarzyszenie Pedagogów Śpiewu, a obrady sesji odbędą się we wrocławskiej Akademii.

godz. 13.00 Otwarcie sesji, przywitanie uczestników i obserwatorów

godz. 13.15 prof. Barbara Ewa Werner, prof. Piotr Łykowski: Profesor Eugeniusz Sąsiadek – wspomnienie twórcy sesji naukowej i wybitnego krzewiciela kultury wokalnej w Polsce

godz. 14.00 dr hab. Olga Ksenicz: Muzyczne dzieło sceniczne a oratorium typu włoskiego – na przykładzie realizacji oper Reinharda Keisera i Georga Friedricha Haendla „Almira, królowa Kastylii”

godz. 14.45 prof. Andrzej Kosendiak: „Widma” Stanisława Moniuszki

godz. 15.30 prof. Bogdan Makal: Basowe/barytonowe partie oratoryjne: próba syntezy problemu na wybranych przykładach

 

Sesja będzie się odbywać na terenie AMKL z możliwością bezpośredniego uczestnictwa w wykładach. Jednocześnie wystąpienia będą dostępne w czasie rzeczywistym za pośrednictwem internetowej platformy konferencyjnej. Udział w Sesji jest nieodpłatny. Osoby zainteresowane uczestnictwem on-line prosimy o deklarację mailową na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

ZAPRASZAMY !!!